2017  |  2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012

2D Art

1.      Amna Amir

2.     Maanasa Javangula

3.     Hufsa Zia

4.      Nour Alya Trabelsi

 3D Art

1.      Fatima Chaudhry

2.     Zoie Nichols

3.    Basem Marmal

4.     Dania Ibrahim

 Photography

1.     Beyza Akgun

2.    Nina Hannaford

3.     Waleed Mohamed

4.     Camille Johnson

Fashion Design

1.     Yusuf Akbar

2.     Qadirriya Mariyam Muhammad

3.     Sarrah Dean

4.     Ayat Gilkar

Culinary Arts

1.     Ilham Kemal

2.     Cameron Dawkins

3.     Yasmeen Bharde

4.      Mahvish Qureshi

Graphic Design

1.      Aisha Mohammed

2.     Sabrina Chua

3.     Nahiyaan Sheikh

4.      Hasan Zulfiqar

Brother's Recitation 1

1.      Ahmad Bakhoum

2.     Abdullah Ansari

3.      Abdullah Khan

Brother's Recitation 2

1.     Muhammad Dhanani

2.     Faisal Anwar

3.     Hussein Diriye

Brother's Recitation 3

1.      Mohammed Bilal Khan

2.     Furqaan Hyath

3.     Khizar Junaid

Brother's Recitation 4

1.      Fayzan Rafiq

2.     Usayd Waris

3.      Abdul Ahad

Sister's Recitation 1

1.      Hajar Mujahid

2.     Saman Muhammad

3.      Fatima Ahmad

Sister's Recitation 2

1.     Summayyah Dhanani

2.     Aishah Sherif

3.     Noor Jaleel

Sister's Recitation 3

1.      Tasneem Wahid

2.     Soumiya Kattan

3.     Fardosa Hassan

Sister's Recitation 4

1.      Maria Zulfiqar

2.     Hamna Khan

3.      Ayesha Maheen Ansari

Knowledge Test 1

1.     Hamzah Khan

2.    Lama Zaabab

3.     Nicole Steel

4.     Zaynah Muhammad

Knowledge Test 2

1.     Safwan Jaleel

2.     Yara Seif

3.     Nabeel Mohammed

4.     Rana Ahmed

Knowledge Test 3

1.     Ayah Abdelwahab

2.    Dania Ibrahim

3.     Yousra Abo-Elhamd

4.     Diamond Sullivan

Knowledge Test 4

1.     Sabreen Hudaib

2.    Sania Shaikh

3.    Raniya Ahmad

4.    Hana Omar

Prepared Essay

1.     Abir Odeh

2.     Mennah Abdelwahab

3.     Safwan Jaleel

4.     Arneeb Panwala

Extemporaneous Essay

1.     Ramisa Murshed

2.     Hassaan Asif

3.     Amna Amir

4.     Abdullah Khan

Original Oratory

1.      Noor Jaleel

2.     Michael Welsh

3.     Hana Omar

4.     Tasneem Wahid

Extemporaneous Speaking

1.      Anna Cisse

2.     Basem Marmal

3.      Azima Mohamed

4.      Tariq Booker

Short Fiction

1.      Hamna Khan

2.      Rimsha Bashir

3.      Afra Abdul

4.      Maria Zulfiqar

Poetry

1.      Lama Zaabab

2.     Asmarah Yaqoob

3.      Aasiya Robins

4.      Rida Naeem

Spoken Word

1.      Asila Abdul-Haqq

2.      Sumaya Muse

3.      Fatima Ahmad

4.      Khadija Kayanda

 Debate

1.       Uplift- Johns Creek High School

2.      Milton High SchoolAl Falah Academy

3.       FoCo- south forsyth

Math Olympics

1.      Hassaan Asif

2.      Adam Mazlout

3.      Muhammad Dhanani

4.      Ramisa Murshed

Brothers Improv

1.      Muslim Youth of Atlanta - Homeschool

2.      Uplift-Alpharetta

3.      Tucker High School

4.      AFA

Sisters Improv

1.      Tucker High School

2.      Team Charlotte

3.      A1 - W. D. Mohammed

4.      Muslim Youth of Atlanta - Westlake

MIST Bowl

1.      Milton High School

2.      Lakeside

3.      ATH - Athens Academy

4.      Fayette - East Coweta

Brothers Nasheed

1.      Muslim Youth of Atlanta - Homeschool

2.      AUG - Lakeside

3.      Tucker High School

4.      AUG-Evans

  Sisters Nasheed

1.       Tucker High School

2.      Uplift- Johns Creek High School

3.      Grady Knights

4.       Uplift - Cambridge

 Short Film

1.     Cobb Muslim Youth - Campbell

2.     FoCo- south forsyth

3.     Uplift-Alpharetta

4.     AFA

Community Service

1.     Deen Team - Northside

2.     GIC - North Gwinnett

3.     GIC - GSMST

4.     AFA

Business Venture

1.      FoCo- south forsyth

2.     AFA

3.     Milton High School

4.     Muslim Youth of Atlanta - Westlake

Science Fair

1.     GIC - GSMST

2.     AFA

3.     AUG - Lakeside

4.      Deen Team - Mary Persons

Social Media

1.     Milton High School

2.    Fayette - Fayette

3.     Uplift - Cambridge

4.     GIC - North Gwinnett

Mobile Apps

1.     Northview High School

2.    GIC - GSMST

3.     Fayette - McIntosh

4.     Fayette - East Coweta

Brothers Basketball

1.     A1 - W. D. Mohammed

2.     Deen Team - Mary Persons

3.     RMB

 

Sisters Basketball

1.      A1

2.     Team Charlotte

4.    Athens