2017  |  2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012

 

Overall Team
1. Clarkston High School
2. Hillgrove High School
3. Lakeside High School (Augusta)
4. Bearden High School
5. Fulton Science Academy Charter High School

Overall Individual
1. Rabeea Ahmad – Milton High School
2. Minna Hassan – Lakeside High School (Augusta)
3. Reem Al-Atassi – Grayson High School
4. Aqsa Adnan – Hillgrove High School
5. Hasan Qadri – Dutchtown High School
5. Fatima Jamil – Hillgrove High School
7. Deana Mounajjed – Hillgrove High School
7. Nada Gill – Lakeside High School (Augusta)
7. Ferdos Hashem – Clarkston High School
7. Saamiya Gill – Lakeside High School (Augusta)

Category I: Knowledge and Quran
Knowledge Test 1
1. Rabeea Ahmad – Milton High School
2. Muhammed Benkhayal – Bearden High School
3. Hussain Qadri – Dutchtown High School
4. Lejla Mujadzic – Lakeside High School (Augusta)
5. Atallah Muhammad – Muslim Youth of Atlanta Homeschool

Knowledge Test 2
1. Abboulie Mvye – Augusta Prep Day School
2. Hasan Qadri – Dutchtown High School
3. Saad Khan – Virgil I. Grissom High School
4. Zahrif A-M. Jackson – Dunwoody High School
5. Abdulrehman Bhidya – Bearden High School

Knowledge Test 3
1. Mahnoor Khan – Hillgrove High School
2. Humza Khalid – Peachtree Ridge High School
3. Shifa Khan – Fulton Science Academy Charter High School
4. Ameerah Tillery – Booker T Washington High School
5. Haidi Al-Shabrawey – Greenbrier High School

Knowledge Test 4
1. Sarah Malik – Augusta Prep Day School
2. Bashar khalaf – Islamic Academy of Alabama
3. Ayman Chadli – Greenbrier High School
4. Faduma Ahmed – Clarkston High School
5. Sana Javed – Collins Hill High School

Brothers Quran Memorization
1. Areeb Syed – The Heritage School
2. Waqqas Fazili – Brentwood High School
3. Aadil Omar – Peachtree Ridge High School
4. Abdalla Husain – West High School
5. Sami Bhidya – Bearden High School

Sisters Quran Memorization
1. Ibtisam Sara Atamna – Greenbrier High School
2. Ferdos Hashem – Clarkston High School
3. Aidia Abrar Naim – Charlotte Islamic Academy
4. Saleha Javed – Berkmar High School
5. Aseeya Ya-Sin – Clarkston High School

Advanced Memorization
1. Fatima Jamil – Hillgrove High School
2. Muhammad Sabree – Madinah Islamic Academy
3. Aqsa Adnan – Hillgrove High School
4. Ayah Eltoum – Islamic Academy of Alabama

Tafseer Test
1. Reem Al-Atassi – Grayson High School
2. Haneen Muhyeddin – Weddington High School
3. Minna Hassan – Lakeside High School (Augusta)
4. Safa Syed – Northview High School
5. Manal Naim – Charlotte Islamic Academy

Brothers Quran Recitation (Tajweed)
1. Humzah Ali – Dunwoody High School
2. Qazi Ahmed – Parkview High School
3. Muhammad Dhanani – Dunwoody High School
4. Adnaan Yusuf – Clarkston High School
5. Hashaam Khan – Hillgrove High School

Sisters Quran Recitation (Tajweed)
1. Amal Maow – Charlotte Islamic Academy
2. Saleha Taufique – Hillgrove High School
3. Shareefa Yusuf – Clarkston High School
4. Ayesha Jihad – Cross Creek High School
5. Adila Abdulwahid – Berkmar High School

Category II: Arts
2D Art
1. Amany Alshibli – Farragut High School
2. Maleeha Shakoor – Fulton Science Academy Charter High School
3. Zherti Jasa – Bearden High School
4. Fatima Jamil – Hillgrove High School
5. Muhammad Sabree – Madinah Islamic Academy

3D Art
1. Amira Ardahji – Bearden High School
2. Nada Gill – Lakeside High School (Augusta)
3. Shahad Idries – Evans High School
4. Mariam Husain – West High School
5. Khadija Ali – Ravenwood High School

Graphic Design
1. Menna Gaffer – Lakeside High School (Augusta)
2. Aisha Rupasingha – Lakeside High School (Atlanta)
3. Maliha Manzoor – Gwinnett School of Mathematics, Science, and Technology
4. Romesa Afzal – Lakeside High School (Augusta)
5. Imani Tillery – Booker T Washington High School

Photography
1. Rhea Faroon – Milton High School
2. Joud Hassan – West High School
3. Jamaica-Imani Crosby – Kipp Atlanta Collegiate
4. Minna Hassan – Lakeside High School (Augusta)
5. Alma Hadzic – Grayson High School

Fashion Design
1. Ayah Rashid – W. D. Mohammed High School
2. Eman Afani – Fulton Science Academy Charter High School
3. Amie Mbye – Evans High School
4. Hafsa Abdi – Clarkston High School
5. Zuzan Rejal – Clarkston High School

Web Design
1. Berkmar High School
2. Walton High School
3. Clarkston High School*
4. Muslim Youth of Atlanta Homeschool
5. Fulton Science Academy Charter High School

Category III: Writing and Oratory
Children’s Book
1. Erum Ahmed – Sprayberry High School
2. Deana Mounajjed – Hillgrove High School
3. Samira Tamimi – West High School
4. Shugri Mohamed – Clarkston High School
5. Maryam Ahmed – Fulton Science Academy Charter High School

Extemporaneous Essay
1. Amie Mbye – Evans High School
2. Palwasha Usman – Peachtree Ridge High School
3. Umair Farooqui – Gwinnett School of Mathematics, Science, and Technology
4. Omar Al-Hendy – Ravenwood High School
5. Seema Mustafa – Parkview High School

Extemporaneous Speaking
1. Abdallah Hajaj – Fulton Science Academy Charter High School
2. Minna Hassan – Lakeside High School (Augusta)
3. Noon Eltoum – Islamic Academy of Alabama
4. Maryam Joseph – Salem High School
5. Abdiathim Hassan – Clarkston High School

Original Oratory
1. Reem Al-Atassi – Grayson High School
2. Mariam Ahmed – Collins Hill High School
3. Saamiya Gill – Lakeside High School (Augusta)
4. Ifrah Hassan – Clarkston High School
5. Haidi Al-Shabrawey – Greenbrier High School

Poetry
1. Aisha Rupasingha – Lakeside High School (Atlanta)
2. Komal Abbas – Sprayberry High School
3. Mehreen Chaudhary – Sprayberry High School
4. Dana Masoud – Bearden High School
5. Huda Navaid – Harpeth Hall School

Spoken Word
1. Ferdos Hashem – Clarkston High School
2. Hasan Husain – Bearden High School
3. Zamzam Shattory – Muslim Youth of Atlanta Homeschool
4. Jamaica-Imani Crosby – Kipp Atlanta Collegiate
5. Muhammad Askari – Muslim Youth of Atlanta Homeschool

Prepared Essay
1. Mari Jasa – Bearden High School
2. Nadia Alama – Cato Middle College High School
3. Mahnoor Khan – Hillgrove High School
4. Tanya Panwala – Fulton Science Academy Charter High School
5. Ahlam Shaikh – Meadowcreek High School

Short Fiction
1. Aneesa Rupasingha – Lakeside High School (Atlanta)
2. Maryam Raad – Fulton Science Academy Charter High School
3. Dena Baker – Bearden High School
4. Hasan Qadri – Dutchtown High School
5. Rabeea Ahmad – Milton High School

Category IV: Bracket Competitions
Debate
1. Joud Hassan – West High School
2. Romesa Afzal – Lakeside High School (Augusta)
3. Mohammed Bingahlan – Fulton Science Academy Charter High School
4. Zamzam Shattory – Muslim Youth of Atlanta Homeschool
5. Hasan Husain – Bearden High School

Math Olympics
1. Abdus Subhan – Gwinnett School of Mathematics, Science, and Technology
2. Wiam Ahmad – Chattahoochee High School
3. Omar Sharifali – Peachtree Ridge High School
4. Noor Alshibli – Farragut High School
5. Seif Abu-Kajeel – Bob Jones High School

MIST Bowl
1. Hillgrove High School
2. Milton High School
3. Augusta (Greenbrier, Augusta Prep, Lakeside)
4. Dutchtown High School
5. Fulton Science Academy Charter High School

Category V: Group Projects
Business Venture
1. Bob Jones High School
2. Mountain View High School
3. Farragut High School
4. Clarkston High School
5. Fulton Science Academy Charter High School

Community Service
1. Bob Jones High School
2. Fulton Science Academy Charter High School
3. Dunwoody High School
4. Clarkston High School
5. W. D. Mohammed High School

Brothers Improv
1. Gwinnett School of Mathematics, Science, and Technology
2. Weddington High School
3. Clarkston High School
4. Collins Hill High School

Sisters Improv
1. W. D. Mohammed High School
2. Augusta (Augusta Prep, Greenbrier)
3. Weddington High School
4. Clarkston High School
5. Archer High School

Brothers Nasheed/Rap
1. Peachtree Ridge High School
2. Clarkston High School
3. Muslim Youth of Atlanta Homeschool
4. Alexander High School
5. Islamic Academy of Alabama

Sisters Nasheed/Rap
1. Lakeside High School (Augusta)
2. Grayson High School
3. Bob Jones High School
4. Clarkston High School
5. Muslim Youth of Atlanta Homeschool

Newsletter
1. Milton High School
2. Islamic Academy of Alabama
3. Peachtree Ridge High School
4. Charlotte Islamic Academy
5. Evans High School

Research Methods
1. Hillgrove High School
2. Knoxville (West, Bearden)
3. Clarkston High School
4. Berkmar High School

Science Fair
1. Islamic Academy of Alabama

Scrapbook
1. Fulton Science Academy Charter High School
2. Lakeside High School (Augusta)
3. Clarkston High School
4. Hillgrove High School
5. Peachtree Ridge High School

Short Film
1. Knoxville (Bearden, Farragut, West)
2. Clarkston High School
3. Collins Hill High School
4. Islamic Academy of Alabama
5. W. D. Mohammed High School

Category VI: Sports
Brothers Basketball
1. W. D. Mohammed High School
2. Clarkston High School
3. Gwinnett School of Mathematics, Science, and Technology

Sisters Basketball
1. W. D. Mohammed High School
2. Charlotte Islamic Academy
3. Knoxville (Bearden, Farragut, West)