2017  |  2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012

Congratulations to everyone who competed in MIST Atlanta 2013! Check below to see if you’re qualified to compete in Nationals.

For more information on Nationals, visit: http://www.getmistified.com/2013-nationals/

Overall Team

  1. FSA
  2. Vol So Hard
  3. Hillgrove High School
  4. W.D. Mohammed
  5. Milton

Individual Winners

  1. Rabeea Ahmed – Milton
  2. Fatima Jamil – Hillgrove High School
  3. Maryam Raad – FSA
  4. Zahrif A-M. Jackson – Honey Badgers
  5. Mahnoor Khan – Hillgrove High School

Category I: Knowledge and Quran

Quran Recitation Level 1 – Boys

  1. Ahmad Jingo – Honey Badgers
  2. Bilal Naeem – Milton
  3. Usama Abdullahi – Team Charlotte
  4. Muneeb Syed – Bearded Ballers
  5. Abdulrehman Bhidya – Vol So Hard

Quran Recitation Level 1 – Girls

  1. Aidia Abrar Naim – Team Charlotte
  2. Reem Atamna – Greenbrier Augusta
  3. Sara Atamna – Greenbrier Augusta
  4. Aymun Rahim – Lakeside Augusta
  5. Kawtar Naim – Team Charlotte

Quran Recitation Level 2 – Boys

  1. Areeb Syed – Bearded Ballers
  2. Saeed Uddin – Cambridge Beardsalams
  3. Aadil Omar – Peachtree Ridge
  4. Ahmed Mostafa – Milton
  5. Hisham Kodvavi – Milton

Quran Recitation Level 2 – Girls

  1. Fatima Jamil – Hillgrove High School
  2. Saleha Taufique – Hillgrove High School

Knowledge Test 1

  1. Mujahid Henderson – Vol So Hard
  2. Zahrif A-M. Jackson – Honey Badgers
  3. Sarah Malik – Augusta Prep
  4. Jauhara Ferguson – Riverwood – MYA
  5. Yahyaa Jahangir – Vol So Hard

Knowledge Test 2

  1. Rabeea Ahmad – Milton
  2. Nabihah Khan – Vol So Hard
  3. Chandani Mitchell – Saabireen
  4. Hussain Qadri – Infinity
  5. Sabrin Omar – W.D. Mohammed

Knowledge Test 3

  1. Ali Rokarya – FSA
  2. Abdallah Hajaj – FSA
  3. Adam Warrayat – Collins Hill
  4. Zoya Mahmood – The Chattahoochee Dream Team

Knowledge Test 4

  1. Hasan Qadri – Infinity
  2. Shifa Khan – FSA
  3. Haidi Al-Shabrawey – Greenbrier Augusta
  4. Manal Abbas – Vol So Hard
  5. Anum Ul-Haque – Roswell High

Tafseer Test

  1. Amal Maow – Team Charlotte
  2. Hashaam Khan – Hillgrove High School
  3. Aatif Ahmed – Honey Badgers
  4. Mahnoor Khan – Hillgrove High School
  5. Mae Eldahshoury – FSA

Category II – Arts

2D Art

  1. Amany Alshibli – Vol So Hard
  2. Fatima Jamil – Hillgrove High School
  3. Muhammad Sabree – Honey Badgers
  4. Menna Al-Shabrawey – Greenbrier Augusta
  5. Zainab Khan – Cambridge Beardsalams

3D Art

  1. Khadija Ali – Ravenwood High School
  2. Mansur K. Rashid – W.D. Mohammed
  3. Amira Ardahji – Vol So Hard
  4. Haidi Al-Shabrawey – Greenbrier Augusta
  5. Danyal Khan – Hillgrove High School

Photography

  1. Jenine Omari – Vol So Hard
  2. Rabeea Ahmad – Milton
  3. Mariah Zia – War Eagles
  4. Hiba Nasser – Hillgrove High School
  5. Zahrif A-M. Jackson – Honey Badgers

Fashion Design

  1. Ayah Rashid – W.D. Mohammed
  2. Azka Iqbal – FSA
  3. Amie Mbye – Augusta Prep
  4. Saida Salam – Saabireen
  5. Dareen Alami – Vol So Hard

Graphic Design

  1. Hashaam Khan – Hillgrove High School
  2. Sarah Wade – FSA
  3. Hasan Qadri – Infinity
  4. Hudhayfah Stroud – Muslim Youth of Atlanta – Homeschool
  5. Chandani Mitchell – Saabireen

Category III – Writing and Oratory

Extemporaneous Essay

  1. Omar Al-Hendy – Ravenwood High School
  2. Maliha Manzoor – The Muslim Dream Team
  3. Nabeel Mahmood – The Chattahoochee Dream Team
  4. Tahirah Ahmad – Milton
  5. Abdullah Budeir – FSA

Extemporaneous Speaking

  1. Shahamat Uddin – Roswell High
  2. Shadman Uddin – Roswell High
  3. Zain Khan – War Eagles
  4. Salim Sbenaty – Central Mag Swag
  5. Sarah Wade – FSA

Original Oratory

  1. Najee Fareed – W.D. Mohammed
  2. Ibraheem Budeir – FSA
  3. Mariam Ahmed – Collins Hill
  4. Lamis Emara – Vol So Hard

Poetry

  1. Noor Hillou – The Muslim Dream Team
  2. Ayesha Iqbal – FSA
  3. Omaima Elbachiri – Vol So Hard
  4. Adara Salaam – W.D. Mohammed
  5. Muhammad K Abatin – Team Charlotte

Short Fiction

  1. Maryam Raad – FSA
  2. Samira Tamimi – Vol So Hard
  3. Idrees Jawad – Muslim Youth of Atlanta – Homeschool
  4. Rabeea Ahmad – Milton
  5. Hamza Hamid – Infinity

Spoken Word

  1. Amirah Witten – W.D. Mohammed
  2. Aymun Rahim – Lakeside Augusta
  3. Mansur K. Rashid – W.D. Mohammed
  4. Nuri Aminah Bradshaw – Muslim Youth of Atlanta – Homeschool
  5. Aisha Yonis – Berkmar

Category IV – Bracket Competitions

Debate

  1. Joud Hassan – Vol So Hard
  2. Salim Sbenaty – Central Mag Swag
  3. Yasmin Telwar – Hillwood High School
  4. Amal Maow – Team Charlotte

Improv – Boys

  1. Roswell High
  2. Honey Badgers
  3. Collins Hill
  4. W.D.Mohammed

Improv – Girls

  1. FSA
  2. Vol So Hard
  3. W.D. Mohammed
  4. Greenbrier Augusta

Math Olympics

  1. Amany Alshibli – Vol So Hard
  2. Abdus Subhan – The Muslim Dream Team
  3. Hassan Fakhoury – Roswell High
  4. Mohammad Khan – Hillgrove High School

MIST Bowl

  1. Milton
  2. FSA
  3. Hillgrove High School
  4. MYNT
  5. Augusta

Category V – Group Projects

Business Venture

  1. Lakeside Augusta
  2. FSA
  3. Milton
  4. Vol So Hard

Nasheed/Rap – Brothers

  1. Alexander – MYA
  2. Northview High
  3. Milton

Nasheed/Rap – Sisters

  1. Saabireen
  2. FSA
  3. Heritage – MYA
  4. Muslim Youth of Atlanta – Homeschool
  5. Lakeside Augusta

Research in Action

  1. Honey Badgers

Science Fair

  1. Collins Hill
  2. Infinity
  3. Team Charlotte

Scrapbook

  1. FSA
  2. Hillgrove High School
  3. Vol So Hard
  4. W.D. Mohammed
  5. War Eagles

Short Film

  1. FSA
  2. Vol So Hard
  3. Saabireen
  4. Hillgrove High School
  5. W.D. Mohammed

Social Media

  1. Milton
  2. Hillgrove High School
  3. FSA
  4. Infinity
  5. Hillwood High School

Basketball

Boys

  1. Collins Hill
  2. Peachtree Ridge
  3. W.D. Mohammed & Muslim Youth of Atlanta – Homeschool

Girls

  1. W.D. Mohammed
  2. Augusta Prep
  3. Muslim Youth of Atlanta – Homeschool