2018  |  2017  |  2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012

*Defer to award ceremony results if discrepancies exist below.

Overall Team

AFA

Overall Individuals

1.    Maahir Murad - Cambridge High School

2.  Mohammed Bilal Khan - Hillgrove High School

3.   Sumayyah Ahmed - GSMST

2D Art

1.      Sana Khan - Columbus

2.     Sena Korkaya - Lakeside - Augusta

3.     Reem Elemam - Dar Un Noor Elites

 3D Art

1.     Ashley Sasser - Grady

2.    Bintou Darbo - Dar Un Noor Elites

3.    Nadirah Ali - Cambridge

 Photography

1.     Tasnim Malik - Brookwood

2.    Mohammed Bilal Khan - Hillgrove

3.    Zainab Malique - Superiors

Fashion Design

1.     Najiyyah Elliot-Rashad - MII

2.    Layla Hudaib - AFA

3.     Aisha Mohammed - Northview

Culinary Arts

1.     Fatima Sulemana - Deen Side Savages

2.    Tasneem Abdela - GIC

3.    Minhat Mustafa - AFA

Graphic Design

1.     Nahiyaan Sheikh - Peachtree Ridge

2.    Zainab Mohammed - AFA

3.    Rumaisa Ayoob - Cambridge

Scrapbook

1.     Kristine Simmons & Haniyya Malik - WD Muhammad

2.    Hanifa Keder & Niyah Hunter - Milton

3.   Jennifer Tonnu & Shifa Ali - Peachtree Ridge

Brother's Quran Memorization Level 1

1.      Hussein Driye - Team Charlotte

2.     Ilham Banks - Dar Un Noor Elites

3.     Luqman Abdulhaqq - Team Charlotte

Brother's Quran Memorization Level 2

1.     Muhammad Abdullah Connor - CLT Royals

2.     Ehsan Alam - Dar Un Noor Elites

3.   Mohamed Mohamed - AFA 

Brother's Quran Memorization Level 3

1.      Abdurrahman Arif - Milton

2.     Usman Khan - Dar Un Noor Elites

3.     Faisal Mohammad Anward - Milton

Brother's Quran Memorization Level 4

1.     Mohammed Bilal Khan - Hillgrove

2.     Usayd Waris - Milton

3.    Fayzaan Rafiq - Teach Charlotte

Sister's Quran Memorization Level 1

1.      Hannen Daoud - AFA

2.     Fatma Hagi - Clarkston MSA

3.     Maryam Wadood - Dar Un Noor Elites

Sister's Quran Memorization Level 2

1.     Farha Sajid - Dar Un Noor Elites

2.     Athika Khpulwak - Dar Un Noor Elites

3.    Mariyam Syed - AFA

Sister's Quran Memorization Level 3

1.     Hajar Mujahid

2.     Fatima Safdar

Sister's Quran Memorization Level 4

1.      Lynn Churbaji

Knowledge Test 1

1.     Sana Rashid

2.    Ariq Mukul

3.    Hadsa Wadood - GSMST

Knowledge Test 2

1.      Wajha Mekki - Peachtree Ridge

2.     Khadijah Akbar - GIC

3.     Kenan Kolakovic - AFA

Knowledge Test 3

1.     Faith McHan

2.    Rayaan Rahman - Milton High School

3.     Jehan Sheikh - GSMST

Knowledge Test 4

1.   Hadiyyah Raji - AFA 

2.  Ozair Khan - Cambridge High School

3.   Layla Hudaib - AFA

Prepared Essay

1.     Muzammil Motiwala - Milton High School

2.    Wajha Mekki - Peachtree Ridge

3.    Noha Siddiqui - Hillgrove High School

Extemporaneous Essay

1.     Abdullah Dawood - South Forsyth

2.    Niyah Hunter - Milton

3.    Fatima Diallo - MYC

Original Oratory

1.      Nabeel Omar - Peachtree Ridge

2.     Lailah Bilal - WD Muhammad

3.     Inaayah Raji - AFA

Extemporaneous Speaking

1.      Maahir Murad - Cambridge

2.     Omar Siddiq - AFA

3.     Sahim Kashif - Augusta

Short Fiction

1.     Khalil Siddeeq - MII

2.     Adeba Mukul - AFA

3.     Marjani Mujahid - CLT Royals

Poetry

1.      Zaynah Amir - MYC

2.    Mumtaz Ahmed - Superiors

3.     Helen Beleste - GSMST

Spoken Word

1.     Ilham Banks - Dar Un Noor Elites

2.     Sarah Hashami - Lakeside Augusta

3.     Mohammed Abdul Hakeem - Dar Un Noor Elites

 Debate

1.       Cambridge High School

2.     AFA

3.      Peachtree Ridge

MIST Bowl

1.      GSMST

2.     Hillgrove

3.     Lakeside Augusta

Brothers Improv

1.      Peachtree Ridge

2.      GIC

3.      AFA

Sisters Improv

1.      Berkmar MSA

2.      WD Mohamed

3.      AFA

Math Olympics

1.      Abdurrahman Arif

2.     Aryan Manna

3.    Adam Mazlout

Brothers Nasheed

1.     A1

2.     Evans - Augusta

3.      AFA

  Sisters Nasheed

1.       MYC

2.      AFA

3.     WD Muhammad 

 Short Film

1.     Evans - Augusta

2.     GSMST

3.     Grady Knights

Humanitarian Service

1.     AFA

2.    GIC

3.    GSMST

Business Venture

1.      AFA

2.     Milton

3.     Cambridge

Science Fair

1.      Team Charlotte

2.     South Forsyth

3.     GSMST

Social Media

1.     Deen Side Savages

2.    AFA

3.     Uplift

Mobile Apps

1.    Deen Side Savages

2.    AFA

3. MII

Brothers Basketball

1.     CLT Royals

2.    Deen Side Savages

3.    WD Muhammad

Brothers Basketball MVP

Prince Akintoye

Sisters Basketball

1.     WD Muhammad

2.     AFA

3.    Berkmar MSA

Sisters Basketball MVP

Daisy Bashir

Brothers Soccer

1.     Augusta

2.    GIC

3.    GSMST

Brothers Soccer MVP

Sahim Kashif

Sisters Soccer

1.      CLT Royals

2.     Peachtree Ridge / GSMST

3.     Dar Un Noor Elites

Sisters Soccer MVP

Sonia Bowes

Coach of the Year

Mariah Teli - GIC